ZŠ Polabiny

Pěvecké sbory

Školní pěvecké sbory

 • PDF

vanocni koncertVe školním roce 1987/1988 nastoupili do naší základní školy  první prvňáčci do nově otevřené třídy s rozšířeným vyučováním hudební výchovy. Od této doby až dodnes jsme    jedinou školou  na Pardubicku, která se  specializuje na  tuto hudební činnost. Během těchto dvaceti let prošlo našimi hudebními třídami několik stovek absolventů, kteří získali základy hudební nauky a sborového zpěvu, někteří s úspěchem absolvovali  pardubickou konzervatoř, řada z nich ukončila studium na vysokých uměleckých i jiných školách a mnoha dalším se stala hudba nedílnou součástí jejich života. Sborovému zpěvu se věnují děti už od prvních tříd.

Celý článek...

Vánoční koncert dětského pěveckého sboru Carmina v jubilejním 30. roce existence tříd s rozšířenou výukou hudební výchovy

 • PDF

Jedinečné kouzlo nadcházejícího adventu mohou Pardubičtí nasát na vánočním koncertu Dětského pěveckého sboru CARMINA 3. a 7. třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy při ZŠ Prodloužená. Těleso vystoupí již ve čtvrtek 1. prosince od 18 hodin v hudebním sále Magistrátu města Pardubic na tradičním vánočním koncertu.

Letošní koncert nabídne opět zcela nový, pestrý a bohatý program, který je tentokrát zčásti připraven ve spolupráci s partnerskou ZUŠ  Lonkova. Na své si  opravdu přijdou všechny posluchačské kategorie.

O slavnostní zahájení a předělové intrády se postará hostující flétnista René Hönig, pedagog ZUŠ Lonkova.

Z okruhu soudobé dětské sborové tvorby zazní pardubičtí autoři Jan Kratochvíl, Jolana Saidlová, z  letošních jubilantů pak Otmara Mácha.

Atmosféru staročeských Vánoc podtrhne titul J. J. Ryby…

Pro příznivce klasických českých a moravských koled je připraven premiérový výběr z cyklu „Hej, koleda!“ v jedinečné úpravě pro dětský sbor, sólisty, klavír a Orffův doprovodný instrumentář.

V oblasti nástrojové  hry předvede své první hudební  krůčky pro dnešní koncert speciálně sestavené  seskupení zobcových fléten, jež tvoří spolužáci 3. ročníku.

Melodiemi mistrů klasicismu, romantismu a čtyřruční klavírní hry potěší vybraní  vyspělejší  zástupci 7. ročníku.

Milovníky  populárních melodií světových  i domácích autorů s námětem nejkrásnějších svátků v roce potěší popové písně v češtině i angličtině.

Večer plný vřelé atmosféry a skvělé výkony mladých interpretů zakončí temperamentní mexická koleda ve španělštině.

To vše za mistrného klavírního doprovodu Lady Rousové, posluchačky pardubické konzervatoře a dramaturgické a sbormistrovské taktovky Ivy Bednářové, jež celý koncert sestavila, nastudovala a zorganizovala.

Poděkování  učitelům ZUŠ za odborné pedagogické vedení a aktivním rodičům ze spolku Carmina.

       

CARMINA zaujala na Májovém koncertě

 • PDF

web carmina           

To nejlepší, co nabízí soudobé dětské sborové zpívání s májovou tematikou a ještě mnohem, mnohem navíc, předvedla 12. května na stejnojmenném koncertě (s trefným přídomkem „S láskou nám je líp“) obě oddělení dětského pěveckého sboru CARMINA  tříd s rozšířenou výukou hudební výchovy (RVHv) při ZŠ Prodloužená – Pardubice za nastudování, choreografie a pod vedením sbormistryně Ivy Bednářové. To vše za spolehlivého klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka.

Úvodní část programu  patřila benjamínkům mladší Carminy třídy s RVHv. V jejím podání zazněl „zlatem“ oceněný soutěžní program z nedávné krajské soutěže DPS Pardubického kraje. Sbor 2. A poté vystřídali ostřílení zpěváci z DPS Carmina třídy 6. A s RVHv (na téže soutěžní akci při debutu ve vyšší věkové  kategorii jako nejmladší účastníci 2. stupně ZŠ vybojovali senzační stříbrné hodnocení odborné poroty). Ti se rovněž blýskli vystoupením postaveným na originální hudební, sólově-pěvecké a instrumentální inspiraci, dětem na míru připravenou jejich paní učitelkou.

V bohatém programu nechyběla další, pro tento koncert premiérově nastudovaná  hudební dílka – mj. část „Do re mi“ z muzikálu „Zvuky hudby“ Richarda Rodgerse, s patřičným pěvecko-hereckým zaujetím interpretů. Krom řady suverénních pěveckých sólistů obou tříd dále  sklidily patřičný obdiv i další členky CARMINY - medailistky klavírní soutěže „Bacha na Bacha“, které jsou současně žákyněmi partnerské ZUŠ Lonkova – Pardubice.

V závěrečné části koncertu exceloval spojený sbor CARMINA s vděčným tématem lásky, zpracovaným hned v několika rovinách: v hudbě lidové, umělé i v  současné popové verzi. Procítěný zpěv s houslemi M. Sychrové, strhující pěvecko-taneční provedení dětí Vejvodovy  „Škoda lásky“ a ústřední melodie z filmu „Babovřesky“ doslova vyburcovaly publikum ke spontánnímu potlesku, společnému  „zanotování si“ včetně vyžádání přídavku. Vše vygradovalo v nekonečné, dlouhotrvající ovace zcela zaplněného hudebního sálu  Magistrátu města Pardubic a posléze v nepřeberné množství gratulantů z řad nadšených posluchačů.

Všem přítomným budou nevšední koncert, který byl premiérou i derniérou s obdivuhodným švihem, spádem i  něžnou lyričností, navždy připomínat též vlastnoručně vyrobená srdíčka od sboru 6. A s nápisem „S láskou od Carminy“.

Z množství ohlasů citace alespoň jednoho:

Vážená a milá paní učitelko!
Chci Vám i Vašim dětem za nás několik členů Klubu onkologicky nemocných v Pardubicích moc a moc poděkovat za nádherný, dojemný a velice milý
  podvečer při Májovém koncertu sboru Carmina.
Velice obdivujeme Vaši práci s dětmi a vzhledem k tomu, že Váš sbor sledujeme již několik let, tak je úžasné pozorovat, jak se děti vyvíjejí, rostou a stále zlepšují. Zvláště jsem obdivovala nastudování písně DO RE MI z muzikálu Sound of Music, který mimochodem mám velmi ráda.
Děti (malé i velké) to zvládly bravurně!!!
A Vašemu dojetí v závěru koncertu naprosto rozumím.....dojali jste nás všechny!
Přeji Vám i dětem hodně úspěchů, zdraví a pohody a klidné prázdniny. Veliké DÍKY!!!


Alena Nováková
Klub onkologicky nemocných Pardubice

 

Absolventský koncert 9. A

 • PDF

Absolventským koncertem se s devítiletým působením v dětském pěveckém sboru Pramínek v pátek 13. června 2016 rozloučila 9. A. Společně s kamarády ze 4. A připravili na Univerzitě Pardubice dvouhodinový koncert, ve kterém zavzpomínali na své začátky. Program složený převážně z moderních skladeb diváky zaujal, a tak se dostalo účinkujícím i potlesku ve stoje. Členové sboru z 9. A se rozloučili se svojí první paní sbormistryní Brońou Kuchtovou i se současnou sbormistryní paní učitelkou Evou Fričlovou.

Fotografie z koncertu si můžete prohlédnout zde.

                                                                             Jana Smetanová

 

Pramínek si zazpíval s Jankem Ledeckým!

 • PDF

V rámci svého Vánočního turné 2015 vystoupil populární zpěvák Janek Ledecký také v Pardubicích. V pondělí 14. prosince večer však na pódiu v Ideonu nestál sám. Při dvou svátečních koledách ho totiž před zaplněným sálem skvěle doplňoval náš Dětský sbor Pramínek! Respektive Janek Ledecký náš sbor pod vedením paní sbormistryně Evy Fričlové doprovázel hrou na kytaru a nepatrným dirigováním.
Ledecký rozdělil svůj koncert na dvě části, v té první se věnoval zejména svým novým písničkám z nové desky, ovšem nezapomněl při tom ani na své někdejší hity jako Právě teď, Pěkná, pěkná, pěkná… či třeba Proklínám. Netřeba zmiňovat, že všechny tyto skladby se setkaly s bouřlivými ovacemi publika.
Druhá půlka koncertu, kterou Janek Ledecký „zabalil“ do vánočního hávu, odstartovala právě dvěma koledami sboru Pramínek z naší školy. „Nyní bych vás všechny poprosil, abyste přivítali dětský pěvecký sbor Pramínek, se kterým vám zahrajeme a zazpíváme dvě vánoční koledy,“ uvedl Janek Ledecký naše malé zpěváčky. Písně Nesem vám noviny a Pásli ovce valaši měly následně od diváků bouřlivý potlesk. Nádherný zpěv navíc umocnilo zpěvákovo brnkání na kytaru, čímž nechal děti ještě více vyniknout. Vánoční koncert poté pokračoval již téměř kultovními písněmi, jako Ryba rybě vyprávěla, Dopis Ježíškovi, Od těch časů a pochopitelně nechyběl ani Ledeckého hit hitů Sliby se maj plnit o Vánocích. Tahle píseň si dokonce vysloužila ovace ve stoje! To se pak opakovalo i u závěrečného přídavku, kdy Janek Ledecký zazpíval Tichou noc.
A jak se vůbec náš sbor ke koncertní spolupráci s Jankem Ledeckým dostal? „Oslovila mě manažerka Ideonu, že prý pan Ledecký při svém koncertu potřebuje na dvě písně nějaký dětský sbor, tak jestli bychom o to neměli zájem. A to se přeci neodmítá! Pro děti to byl fantastický zážitek zazpívat si před publikem s populárním zpěvákem,“ uvedla paní učitelka a zároveň sbormistryně Pramínku Eva Fričlová.

JUDr. Janek Ledecký (*1962) je český zpěvák, kytarista a skladatel. Po studiu na gymnáziu vystudoval Právnickou fakultu UK. Od roku 1982 hrál ve skupině Žentour, od roku 1992 působil sólově. Janek Ledecký mimo jiné hraje i v muzikálech, přičemž muzikál Hamlet sám složil. Jeho dcera Ester Ledecká je dvojnásobná juniorská mistryně světa a rovněž mistryně světa v kategorii dospělých. Je rovněž účastnicí olympijských her.

                                                                                                                                        Jan Šafář

 

" Malá“ Carmina koncertovala v polabinské Arše

 • PDF

                    

 web archa carmina   

V pondělí odpoledne předvedla v polabinské Arše své pěvecké umění Carmina. Náš dětský pěvecký sbor zde vystoupil u příležitosti vernisáže výstavy betlémů, hraček a her. Paní sbormistryně Iva Bednářová tentokrát nechala před zaplněným foyerem zazpívat pouze děti ze druhé třídy našeho pěveckého sboru, tedy tzv. „malou“ Carminu. Druháci však jasně předvedli, že svým starším kolegům již zdárně šlapou na paty. Nakonec o tom svědčil i bouřlivý potlesk návštěvníků Archy, mezi nimiž nechyběl například ani starosta polabinského obvodu Radek Hejný.
„Jsme moc rádi, že můžeme zazpívat na takové krásné a ušlechtilé akci, jako je výstava betlémů. Je moc dobře, že se tradice udržují,“ řekla úvodem sbormistryně Iva Bednářová. Koncert „malé“ Carminy vzápětí odstartoval tradiční slavnostní znělkou. Po ní pak paní učitelka Bednářová představila návštěvníkům dětský sbor s tím, že všem přítomným nyní zapěje vánoční písně a koledy. Lidé se v tu chvíli mohli zaposlouchat do skladeb Sněhulák, Vánoční stromeček, Šťastný koledníček, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma, Štědrý večer nastal či Narodil se Kristus pán. A právě při posledně jmenované písni vyzvala paní sbormistryně Bednářová posluchače, aby si tuto krásnou vánoční koledu zanotovali společně s Carminou. A tak se na závěr Archou nesl společný zpěv dětí z Carminy a dojatých diváků. Úplným závěrem pak paní sbormistryně popřála jménem našeho dětského pěveckého sboru všem přítomným krásné svátky a úspěšný nový rok.

                                                                                                                                        Jan Šafář

Koledy pro „Slunečnici“ v podání našich sborů

 • PDF

Tradičního vánočního koncertu pro znevýhodněné děti a dospělé Stacionář Slunečnice se v KD Dukla účastnily ve čtvrtek dopoledne i naše pěvecké sbory. Jako hosté totiž na pódiu vystoupili Zpěváčci 5 a 7. A se sbormistryní paní Monikou Kadlecovou a také DPS Pramínek s paní sbormistryní Evou Fričlovou. A jelikož se jednalo o vánoční koncert, nechyběly v podání našich dětí zejména koledy a jiné vánoční skladby. „Myslím, že koncert se velmi povedl, chtěla bych všechny naše děti pochválit,“ nechala se slyšet paní Monika Kadlecová.
    

Ústav sociální péče denní stacionář Slunečnice pro mentálně postižené vznikl v roce 1981 a sídlí na Dukle, kde je umístěn v objektu bývalých jeslí s přilehlou zahradou. Poloha zařízení na kraji města nabízí uživatelům využít potřebného klidu a současně širokou vazbu na okolní společenské prostředí. Denní stacionář Slunečnice Pardubice je od 1. 1. 2007 jednou z organizačních složek příspěvkové organizace Sociální služby města Pardubic, jejímž zřizovatelem je Statutární město Pardubice. Denní stacionář Slunečnice poskytuje podporu a péči směřující k soběstačnosti, individuálnímu rozvoji a upevňování vědomostí, dovedností a návyků dětem (od 9 let), dospělým a seniorům s mentálním, kombinovaným a zdravotním postižením z Pardubického kraje.

                                                                                                                                       Jan Šafář

Adventní koncert

 • PDF

 

Tradiční adventní koncert zahájil v pátek 4. prosince 2015 v aule Univerzity Pardubice předvánoční čas a navodil příjemnou atmosféru nadcházejících svátků. V programu zazněly koledy, vánoční písně i písně se zimní tématikou.web vánoční koncert

Pěvecké sbory Carmina, Zpěváčci, Pramínek a Čtyřlístek nacvičily pod vedením svých sbormistryň Ivany Bednářové, Moniky Kadlecové, Evy Fričlové, Hany Incerti a Adély Sládkové krásný program. Se Čtyřlístkem se rozloučila paní sbormistryně Hana Incerti (roz. Fučíková), která odešla na mateřskou dovolenou a vystřídala ji sbormistryně paní Adéla Sládková. Odpolední i večerní koncert byly vyprodané a dlouhý potlesk svědčil o spokojenosti publika. Všem paním sbormistryním i všem členům sborů patří moje velké poděkování za skvělou reprezentaci školy.

                                                                                                 Jana Smetanová

 

Carmina na magistrátu oslavila svůj 450. koncert!

 • PDF

    web carmina koncert

První ze série vánočních koncertů dětských pěveckých sborů naší školy odstartovala ve čtvrtek večer v Hudebním sále magistrátu Carmina. Akce to byla o to unikátnější, že se jednalo již o 450. koncert tohoto dětského sboru. Třídy 2. a 6.A pod vedením sbormistryně paní Ivany Bednářové opět nezklamaly. Když se navíc s klavírem přidal dvorní pianista Carminy Ondřej Hromádko a s houslemi paní učitelka Marie Sychrová, byl zážitek dokonalý.
„Přeji vám všem krásný, prosincový, byť dnes spíše jarní podvečer,“ oslovila hned v úvodu naplněný sál paní Ivana Bednářová. A poté se již návštěvníci zaposlouchali do písní s vesměs vánoční tématikou. „Jako vždy odstartujeme náš koncert znělkou sboru Na hezké setkání. Tentokrát však dokonce i za osobní účasti autora Jana Kratochvíla,“ uvedla dále paní sbormistryně.
„Malá“ Carmina, neboli děti ze druhé třídy, zazpívaly mimo jiné písně Vítej, vítej, Martine, Sněhulák, Bílá zima či zarecitovaly pohádku Šťastný koledníček. Bouřlivý potlesk si však vysloužila i Carmina „starší“, tedy žáci šesté třídy. Sál roztleskali při písních Rajská radost, Malá noční hudba, Deck the Halls či třeba White Christmas. Po společném zpěvu obou tříd, kdy se náš sbor předvedl v celé své kompletní kráse, přišel na řadu zlatý hřeb večera. „Vážení návštěvníci, málokomu se v životě podaří být osobně na světové premiéře, ale vám se to nyní splnilo. Naše dvě žákyně, Karolína a Kristýna Machatých, jsou totiž autorky hudby a textu písně Vánoční, kterou vám nyní náš sbor zazpívá,“ představila tento unikát sbormistryně paní Bednářová. Diváci, kteří měli slova této písně k dispozici v programech, se pak v refrénech postupně přidávali.
Kdo nebyl ve čtvrtek osobně v Hudebním sále pardubického magistrátu přítomen, nemusí smutnit. Carmina totiž během prosince vystoupí ještě na dalších pěti koncertech! Přejeme příjemný zážitek!

                                                                                                                                       Jan Šafář

 

Zpěváčci z 1.A v Loučné

 • PDF

 web loučná Ve dnech 26. – 27. listopadu 2015 se v Loučné nad Desnou konal festival dětských pěveckých sborů. Ve čtvrtek se tohoto festivalu zúčastnily i nejmladší děti z DPS Zpěváčci – děti z 1. A. Bylo to jejich úplně 1. koncertní vystoupení  a 1. koncertní zájezd, které zvládly na 1*.

V neděli pak prvňáčci spolu se staršími spolužáky z 5. A a 7. A přispěli svým zpíváním ke slavnostní atmosféře během rozsvícení  vánočního stromu na Pernštýnském náměstí.

                                                                                    Mgr. Monika Kadlecová

Úspěch sólistů z 2. A RVHv na pěvecké soutěži

 • PDF

Hned 2 ocenění udělila tříčlenná odborná porota složená z posluchačů pěveckého oddělení pardubické konzervatoře a pedagogů estetického oddělení Domu dětí a mládeže BETA ve Štolbově ulici - Pardubice   nejmenším zpívajícím „reprezentantům“ z DPS CARMINA ZŠ Prodloužená dne 25. listopadu. Na soutěži sólistů nejmladšího školního věku „Pardubické štěBETÁní“ děti navázaly na loňský trojnásobný hat-trick. Letos vybojovaly v kategorii žáků 2. tříd vynikající umístění:

2. cena: Rozárka Stodolová – 2. A

čestné uznání poroty: Matěj Kaštánek – 2. A                             

Organizátoři akce pamatovali i na všechny soutěžící, kteří se neprobojovali na „stupně vítězů“.

Diplom a dárky si tedy za své snažení odvezli mj. i další naši druháčci z CARMINY: Honzík Hlavatý, Víťa Marišler, Elizabeth Mlčochová a Andrejka Okrouhlíková.

Děti  se připravovaly pod vedením p. uč. Ivy Bednářové.Příkladné nasazení všech zúčastněných v nastávajícím adventním období, plném dalších koncertních akcí, je více než úctyhodným úspěchem. GRATULUJEME!

 Mgr. Ivana Bednářová

Školní pěvecké sbory