ZŠ Polabiny

DPS CARMINA 4. A přivezl z Celostátní přehlídky další zvláštní ocenění

  • PDF

Uničov

V sobotu 26. května  skončila v Koncertní síni závěrečným vystoupením všech účastníků Celostátní přehlídka nejlepších školních dětských pěveckých sborů za rok 2018, spojená se slavnostním vyhlášením výsledků a předáním cen.

Třídenní finále konané pod záštitou ministra kultury Ilji Šmída a z pověření Ministerstva kultury pořádalo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Městské kulturní zařízení Uničov.

Do letošního  již XXVIII. ročníku národní sborové přehlídky bylo odbornou lektorskou skupinou nominováno 13 nejlepších sborů z krajských postupových soutěží. Cti reprezentovat Pardubický kraj se dostalo DPS CARMINA třídy 4. A ze ZŠ Prodloužená – Pardubice, z celé ČR jedinému zástupci škol s rozšířenou výukou hudební výchovy, a to zásluhou zlatého pásma vybojovaného v dubnovém předkole.

V ústředním kole, konaném ve dnech 25. - 27. května, se v  severohanáckém Uničově představila dětská pěvecká tělesa čtyř různých kategorií ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska. Soutěžní vystoupení hodnotila ve dvou koncertních blocích (v pátek v podvečer a v sobotu dopoledne) pětičlenná odborná porota NIPOS ARTAMA Praha.

Na celostátní přehlídce se již neudělují bronzová, stříbrná a zlatá pásma, jak tomu bylo u krajských soutěží, ale mimořádná ocenění. Polabinská CARMINA se svými sólisty si tentokrát odvezla  zvláštní cenu odborné poroty   “Za příkladnou pedagogickou práci”. To vše pod sbormistrovským vedením  Mgr. Ivany Bednářové a za profesionálního klavírního doprovodu Mgr. Ondřeje Hromádka.

Nezapomenutelnou součástí víkendu plného sborového zpěvu ve všech podobách byl slavnostní ukázkový koncert 14.,  tj. pouze hostujícího - nesoutěžního DPS Medvíďata ze ZUŠ Český  Krumlov pod vedením Lukáše Holce. Po něm pak následoval pochod městem za zvuku dechového orchestru Haná na Masarykovo náměstí, kde se za krásného slunného počasí uskutečnilo  vystoupení vybraných DPS završené společným koncertem všech zúčastněných dětí ve spojeném „velesboru“  se speciálně nastudovaným repertoárem pro tuto příležitost.

Čtvrťáci si na Moravě užili i bohatý doprovodný program. Navštívili místní Muzeum vězeňství,   Informační centrum,  obdivovali výhled do širokého okolí z uničovské radniční věže, vyzkoušeli své znalosti i obratnost v parkové části naučné vlastivědné stezky; večer si zatančili na diskotéce.

Předsoutěžní přípravu repertoáru s dětmi absolvovala, celou víkendovou akci zorganizovala a  dětem se věnovala jejich sbormistryně Iva Bednářová. Poděkování za spolupráci patří též paní učitelce Lence Chvojkové, již zmíněnému panu klavíristovi Ondřeji Hromádkovi, panu řidiči  Michalu Hrubému z autobusové firmy M - Gruppe a  také za finanční podporu při realizaci akce  vedení ZŠ Prodloužená Pardubice a Ministerstvu kultury ČR.