ZŠ Polabiny

Aktuality a informace pro rodiče

DĚTI SVĚTA TANČÍ PRO MÍR

  • PDF

Perníček 3C

Pardubice po 14. letech opět hostily mezinárodní festival, na který se vydali i žáci z 3. C. Během představení se nám postupně představili tanečníci ze zemí blízkých, ale také dalekých. Obdivovali jsme kroje, tanec, hudbu i řeč tanečníků například z Polska, Kolumbie, Peru či Kostariky. Milým zpestřením programu byl také maskot, který nové tanečníky na pódium postupně přiváděl. S Perníčkem v životní velikosti jsme se nakonec měli možnost pozdravit a vyfotit. Celé představení se nám moc líbilo. Odnesli jsme si nejen krásný zážitek, ale také mnoho nových informací o cizích zemích.

                                                                        Monika Lupínková

Aktualizováno Pondělí, 15 Říjen 2018 10:25

VELKÁ PARDUBICKÁ VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

  • PDF

vpard18

Ve čtvrtek 11. 10. 2018 se ze školního hřiště stalo dostihové závodiště, kde se konala celodružinová akce Velká pardubická. Děti si mohly vyzkoušet různé překážky, například: Vodní příkop, obtížný Taxis, Irskou lavici,či slalom. Počasí se nám vydařilo, stejně jako Velká pardubická, kterou si děti užily.

Teď už jen zbývá držet v neděli palce, aby se ta pravá Velká pardubická obešla bez zranění, jako ta naše.

Ve FOTOGALERII ŠKOLNÍ DRUŽINY naleznete několik alb z této akce → ROZCESTNÍK.

                                                                                                                         kolektiv ŠD

 

LOGICKÁ OLYMPIÁDA

  • PDF

V letošním školním roce se 31 našich žáků přihlásilo do Logické olympiády

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.

Do soutěže se zaregistrovalo rekordních 61 761  soutěžících  z 3 007  škol z celé České republiky. 

V kategorii A (3. - 5. ročník) se nejlépe vedlo Petru Fidlerovi (5. A),  který se umístil na senzačním 4. místě a probojoval se do semifinále, ve kterém bude dále reprezentovat naši školu. Držíme pěsti.

Další kategorie ještě nejsou uzavřené, budeme vás informovat...

 

MALÍ BRUSLAŘI S VELKÝM NASAZENÍM

  • PDF

Sportovního ducha v sobě nezapřou děti z 1. A, 1. B a 2. B, které se od konce září v malé hale ČSOB Pojišťovna aréně učí zvládat základy bruslařské abecedy pod vedením zkušených trenérek Krasobruslařského klubu Pardubice. Malí bruslaři zasluhují pochvalu za zodpovědný přístup k výuce, kdy se i přes občasné pády na led nevzdávají a hrdinně pokračují ve výuce. Velké poděkování patří též ochotným rodičům, kteří nám pomáhají se zavazováním bruslí.

FOTOGALERIE

                                                                                M. Váňa, L. Sýkorová, L. Holešínská

 

VÍTĚZSTVÍ VE STOLNÍM TENISE

  • PDF
Dne 10. 10. 2018 se ve sportovní hale v Holicích konal turnaj ve stolním tenise. Naši žáci v turnaji prohráli jen jediný zápas a s celkovým počtem dvaceti vítězství a jedné porážky celý turnaj ovládli. Ve finále porazili v polabinském derby ZŠ Polabiny 3.
Školu reprezentovali: Marek Šumpich, Adam Holeka, Filip Záruba (9. B) a Matěj Krupička (7. C).
Žáci si vybojovali účast v krajském kole, které se koná 31. 10. 2018.
Děkuji chlapcům za reprezentaci školy.
                                              Pavel Doležal
 

Aktualizováno Pondělí, 15 Říjen 2018 10:27

Volby ve 4. C

  • PDF

terka 1

Ve čtvrtek 4. 10. jsme si volili své zástupce do Třídní samosprávy. Volby ale nebyly jen tak obyčejné. 4 strany - strana č.1 Kosatky, č.2 Sovičky, strana č.3 NE a č.4 Tým psů si vyzkoušely, jak takové volby probíhají. Nejprve předcházelo sestavování stran s jejich předsedy a členy, tvorba plakátů a programů. Důležité byly také prezentace jednotlivých stran, debata s voliči a nemohla chybět ani kampaň s dárky pro voliče.

A pak to nastalo - volby se vším, co k nim patří - obálky, hlasovací lístky, plenta, urna a napětí - kdo vyhraje?

S velkým náskokem nakonec vyhrála strana č.1 Kosatky s počtem hlasů 23, která nás bude reprezentovat za třídu 4. C.

Pevně věříme, že jsme si zvolili správně...

                                               třída 4. C

terka 2

terka 3

terka 4

Aktualizováno Pondělí, 08 Říjen 2018 09:31

EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ

  • PDF

tereza

26. září se každým rokem slaví Evropský den jazyků. Ten jsme společně oslavili s paní Mgr. Boukalovou z pardubického Eurocentra. Poznali jsme, jak to funguje v EU, kolika jazyky se zde mluví a nechyběly ani kvízy - poznej jazyk či vlajku státu. Naše získané vědomosti jsme porovnali ve hře Riskuj s EU. Vítězný tým byl odměněn drobnými dárky a všichni si zasloužili sladkou odměnu.

A co jsme se hlavně naučili? - udržujme a zachovávejme si náš jazyk jako klenot , aby se z něj nestal jazyk mrtvý!

                                                    třída 4. C

 

Aktualizováno Pondělí, 15 Říjen 2018 10:27

Implementace krajského akčního plánu Pardubického kraje

  • PDF

Základní škola Pardubice – Polabiny, Prodloužená 283 je zapojena do projektu Implementace krajského akčního plánu Pardubického kraje, konkrétně jeho klíčové aktivity č. 2 - Podpora polytechnického vzdělávání. Cílem této aktivity je vznik sítě středních a základních škol, které budou vzájemně spolupracovat na podpoře polytechnického vzdělávání pedagogů škol prostřednictvím tematicky zaměřených projektových dnů připravených pro základní školy na středních školách. Součástí aktivit jsou rovněž kroužky pro žáky základních i středních škol. Na přípravě aktivit budou společně spolupracovat pedagogové ze SŠ i ZŠ. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Reg. číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/16_034/0008527

Příjemce: Pardubický kraj

Partneři projektu:
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje
Centrum celoživotního vzdělávání - zařízení pro DVPP Pardubického kraje
Centrum uznávání celoživotního učení Pardubického kraje, o. p. s.

Předpokládané celkové náklady na projekt: 87 958 205,95 Kč

Trvání projektu: 1. 2. 2018 - 31. 12. 2020

Klíčové aktivity realizované v rámci projektu:
Řízení projektu
Podpora polytechnického vzdělávání
Podpora čtenářské a matematické gramotnosti
Rozvoj kariérového poradenství
Tvorba školské inkluzivní koncepce Pardubického kraje

Aktualizováno Neděle, 30 Září 2018 16:39

Hlasujte pro naši školu - prosím

  • PDF

Milé žákyně a milí žáci, vážení rodiče,

naše škola je přihlášena do soutěže s youtuberem Jirkou Králem k bezpečnému chování dětí na internetu. Akce proběhne na škole, která získá nejvíce hlasů při internetovém hlasování, které trvá do 8. října.

Přihlaste se prosím na https://www.budsafeonline.cz/, vpravo nahoře je odkaz Tour po školách. Na této stránce dole je tlačítko Hlasujte pro svou školu. Naše škola je v seznamu na straně 2. U názvu školy je výběr na způsob hlasování.

Za pomoc a za hlasování Vám předem moc děkuju.

                                                                                        Jana Smetanová

 

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Září 2018 20:37

Oslavy 50. výročí otevření školy

  • PDF

50. výročí

Naše základní škola byla otevřena 3. září roku 1968. V červnu 2018 jsme uspořádali k 50. výročí slavnostní koncert školních pěveckých sborů. Hlavním dnem oslav byla středa 26. září.

Na slavnostní odpoledne dorazilo mnoho bývalých i současných pracovníků školy. Na výročí přišly i významné osobnosti - primátor města Pardubice Martin Charvát, náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký a starosta Městského obvodu Pardubice 2 Radek Hejný. Pozvání také přijal bývalý ředitel Jaroslav Vojtěch. „Jsem rád, že se škole daří dobře, navázala totiž na dobré tradice, které tu byly zavedeny už mými předchůdci. Líbí se mi, jak se škola mění esteticky, vybavením, údržbou a vším možným. Za mého ředitelování jsme tolik peněz neměli a každou korunu jsme museli mockrát otočit. V mé době se opravilo doslova jen to, co hořelo. Přeji škole, ať se jí daří jít v tom trendu jaký má nastavený“, zmínil bývalý ředitel.

Návštěvníci slavnostní události se vrátili díky paní učitelce Tereze Botkové se žáky třídy 6.B o padesát let zpět. Zavzpomínali si na dobu socialistickou. Žáci totiž nastoupili v pionýrském oblečení a připomněli dobu minulou svým vystoupením,  na jehož konci předali významným hostům symbolicky rudý karafiát. Pionýři následně odešli po zacinkání klíčů a přenesli jsme se do současnosti. Základní škola Prodloužená se profiluje jako škola s rozšířenou výukou hudební výchovy a angličtiny. První třída, která byla zaměřená na hudební výchovu, byla otevřena v roce 1987. Za svou jednatřicetiletou historii škola odchovala mnoho významných absolventů. Vypíchneme dva z nich. Na poli hudebním k nim patří Leoš Čepický, který se již během studia na HAMU stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. Druhým je Aleš Bárta, který je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. A právě v jejich stopách jdou další absolventi školy. Krátké vystoupení si také pro slavnostní příležitost připravil sbor Čtyřlístek pod vedení paní sbormistryně Adély Sládkové.

Padesátileté výročí zaznamená v této škole každý. Základní škola totiž vyvěsila novou školní vlajku, kterou navrhl pan učitel Tomáš Šlapák. Vlajka symbolizuje rozdělení na 2 části sídliště Polabiny 2. Úhlopříčné rozpůlení symbolizuje růst žáků od první do deváté třídy. Hudba je na vlajce symbolizována pětiřádkovou notovou osnovou přerušenou zmíněnou diagonálou. Notová osnova je zároveň i symbolem proudící řeky Labe, která naším sídlištěm protéká. Zvolené barvy - bílá a vínová - ladí s interiérem školy. „Padesát let v životě člověka je kus etapy. Z pohledu školy by se zdálo, že je to krátká etapa, ale na druhou stranu se člověk zamyslí, kolik za těch padesát let prošlo učitelům dětí. Za jejich práci jim  patří velké díky. Tady je kvalita na prvním místě a já bych chtěl všem popřát, aby drželi tuto linii“, dodal primátor města Pardubice Martin Charvát.

 

Slavnost této školy pokračovala dalším vystoupením žáků, kteří si připravili koncert DPS Carmina pod vedením sbormistryně Ivany Bednářové. Také byl k vidění muzikál pohádky o Šípkové růžence sboru Čtyřlístek pod vedením sbormistryně Adély Sládkové. Jakub Rychtecký s nadšením dodal: „Tato škola patří k nejkvalitnějším školám u nás v Pardubicích, o čemž svědčí  zájem jak o třídy  s rozšířenou výukou hudební výchovy, tak o třídy s rozšířenou výukou angličtiny. Myslím si, že si škola zaslouží další investice. V tuto chvíli projektujeme nové odborné učebny do školy a zároveň máme hotovou studii a začínáme projektovat nové sportoviště pro školu.“

 

Pro zájemce nechyběla ani komentovaná prohlídka školy, kterou si vzala na starosti současná ředitelka Jana Smetanová. Zavedla návštěvníky i na prohlídku retro učebny fyziky, kterou přípravila s kolegyněmi paní učitelka Helena Vlasáková.

Padesáté výročí existence naší školy je příležitostí k poděkování za skvělou práci našim předchůdcům i všem našim současným pracovníkům.  Jsme hrdí na úspěchy našich žáků a velice  mě těší  i pochvala a ocenění práce školy z úst pana primátora i pana náměstka, kteří naši školu řadí k těm nejlepším v Pardubicích“, doplnila ředitelka Základní školy Prodloužená Jana Smetanová.

50. výročí Jaroslav Vojěch Jana Smetanová Radek Hejný Jakub Rychtecký a Martin Charvát

50. výročí vystoupení pionýrů

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Září 2018 20:01